Prosíme všetkých stravníkov školskej jedálne, aby sa zo stravy odhlasovali buď cez internet, alebo na termináli v školskej jedálni najneskôr deň vopred do 14.00 hod..
Ďakujem.
Vedúca školskej jedálne
Prosíme všetkých stravníkov školskej jedálne, aby sa zo stravy odhlasovali buď cez internet, alebo na termináli v školskej jedálni najneskôr deň vopred do 14.00 hod..
Ďakujem.
Vedúca školskej jedálne
19. novembra sa v našej škole uskutočnilo okresné kolo vo vybíjanej najmladších žiakov a žiačok ZŠ. Zúčastnili sa na ňom tri družstvá z okresu Sabinov. Naši žiaci svojimi výbornými výkonmi obhájili minuloročné prvenstvo a postup do krajského kola v Prešove, ktoré prebehlo 26. novembra. V silnej konkurencii šiestich škôl Prešovského kraja naši žiaci vybojovali krásne 2. miesto.
Reprezentanti: Patrik Angelovič, Jakub Bača, Bianka Dudlová, Otília Gernátová, Tamara Gibartiová, Maxim Hoza, Viktória Hrickaninová, Tomáš Kocúrko, Karin Križalkovičová, Šarlota Majerská, Jakub Tkáč, Dalibor Tobiaš.
Ďakujeme za reprezentáciu školy i okresu Sabinov a srdečne blahoželáme!
Mgr. Monika Kukučková
V celoslovenskej online sútaži ibobor v kategórii Kadet (8. - 9. ročník) súťažilo 17 530 súťažiacich z celého Slovenska. Náš žiak Michal Novický z 9. A získal plný počet bodov 100. percentil. V tejto kategórii plný počet bodov dosiahlo iba 65 žiakov.
V kategórii Bobríci (4. - 5. ročník) plný počet bodov - 100. percentil - získali
Lea Šejirmanová zo 4. A, Karin Križalkovičová zo 4. B a Tereza Blažovská zo 4. C.
Blahoželáme a tešíme sa, že v našej škole máme takýchto šikovných žiakov.
PaedDr. Ľudmila Pčolková, koordinátorka súťaže
Hlavným cieľom súťaže ibobor je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Hoci v každej zúčastnenej krajine prebieha súťaž trochu inak, organizátori zo všetkých krajín sa raz ročne stretnú, aby vytvorili spoločnú databázu úloh pre ďalší ročník súťaže.
V tomto školskom roku sme súťažili:
Súťaž koordinovala PaedDr. Ľudmila Pčolková.
22. novembra sa uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Žiaci súťažili v dvoch kategóriách: 1A (5. – 7. ročník) a 1B (8. – 9. ročník). Svoje vedomosti budú naši najlepší angličtinári prezentovať aj na okresnom kole. Prajeme im veľa šťastia.
Výsledky školského kola:
I. kategória 1A (5. – 7. roč.)
1. miesto: Sára Šomjaková (7.E)
2. miesto: Diana Straková (7.E)
3. miesto: Erik Murín (6.A)
II. kategória 1B (8. – 9. roč.)
1. miesto: Stanislav Huňady (9.E)
2. miesto: Tamara Andraščíková (8.C)
3. miesto: Peter Pariľák (8.A)
14. novembra sa naši žiaci zúčastnili v Poprade na juniorských Majstrovstvách Slovenska v crossmintone a z ôsmich kategórií si domov odniesli cenné trofeje. Najúspešnejšou kategóriou bola kat. dievčat U 10, v ktorej sme obsadili medailové miesta: 1. Romana Michalíková, 2. Daniela Jasenská, 3. Lea Šejirmanová. Medzi chlapcami do 10 rokov sa najviac darilo Maxovi Hozovi, ktorý si domov odniesol trofej za tretie miesto. Zlato si vybojoval vo svojej kategórii Ján Ščavnický – aktuálny majster sveta a Viliam Kopilec obsadil pekné 2. miesto.
Za bojovnosť a vzornú reprezentáciu našej školy ďakujeme aj tým žiakom, ktorí sa neumiestnili na stupňoch víťazov.
Znova sme rozbehli v tomto školskom roku projekt Fenomény sveta. Tentoraz sa na ňom zúčastnili všetky triedy 8. ročníka a témou bola Voda. Žiaci riešili rôzne úlohy týkajúce sa vody z rôzneho hľadiska: ako nás ovplyvňuje, v čom je jedinečná, ako funguje v prírode, čo tam spôsobuje a ako voda ovplyvnila ľudstvo v jeho vývoji. V každej triede žiaci riešili úlohy v skupinách a súťažili medzi sebou, kto má lepší postreh, vedomosti, pamäť, kreativitu, logické myslenie. Pracovali s videami k daným témam a riešili kvízy. Mali aj praktické úlohy z biológie, chémie a fyziky. Pri úlohách z geografie a dejepisu museli žiaci hlavne hodnotiť, porovnávať, navrhovať riešenia. Fenomény sveta sú medzipredmetovým vyučovaním a pri riešení daných úloh žiaci využijú vedomosti z viacerých predmetov. Deti, ale aj učitelia si takto vyskúšali inú formu vyučovania, pracovali s digitálnymi zdrojmi informácií, museli spolupracovať, využili svoje praktické zručnosti a nadobudli nové vedomosti. Už teraz sa tešia na ďalšie pokračovanie.
Ing. Mária Molnárová
Vedeli ste o tom, že existuje aj Deň jabĺk? Je to 21. október. Jabĺčka si takýto deň určite zaslúžia, pretože patria medzi najzdravšie druhy ovocia.
V priestoroch našej školy sa uskutočnila výstavka rôznych odrôd jabĺk. Každá trieda prezentovala to svoje NAJ jabĺčko. Pripravili sme informačný panel o význame jablka pre náš organizmus, v školskom rozhlase sa nám prihovorili naši spolužiaci z 8. B triedy Paľko Bača a Ľubko Ščerba s rozhlasovou reláciou o pôvode a rôznych zdravotných významoch jabĺčka. Chodby školy ozdobili výtvarné práce žiakov prvého stupňa. Aj popoludnie sa nieslo v duchu zábavného, chutného a poučného jablkového dňa spojeného s ochutnávkou v klube detí.
Veľmi sa tešíme, že sme sa do tejto celosvetovej aktivity zapojili. Naším cieľom bolo nenásilným a hravým spôsobom podporovať u detí konzumáciu ovocia a zeleniny, čím sme sa snažili zároveň plniť i niektoré z úloh Národného programu prevencie obezity pre deti. Deti boli jablkovým dňom nadšené, veď predsa maškrtiť sa dá i zdravo.
PaedDr. Ľudmila Pčolková
4. a 18. októbra sme sa my, žiaci 5. ročníka, zúčastnili návštevy Hvezdárne a planetária v Prešove. Cestovali sme poschodovým vlakom, pre každého z nás už aj toto bol zážitok. Po príchode do Prešova a cestou k planetáriu sme obdivovali kultúrne pamiatky a krásu jesennej prírody. Návšteva planetária pozostávala z dvoch častí.
V prvej časti nám pracovník hvezdárne priblížil striedanie dňa a noci, zatmenie Slnka a Mesiaca, obeh Zeme okolo Slnka, dávali sme mu rôzne otázky. Potom sme pozerali film pod názvom V tieni Zeme. Bol o planétach Slnečnej sústavy, ich mesiacoch, Slnku, Mesiaci a jeho fázach, zdanlivom pohybe najjasnejších planét na oblohe. Po skončení filmu sme si pozreli fotografie s textovým popisom skutočného priebehu zatmenia Mesiaca.
V druhej časti programu bola prezentácia Vesmír je náš svet pod umelou hviezdnou oblohou, ktorú sme videli tak, akoby bola skutočná. Usadili sme sa v pohodlných kreslách a pozerali sa na nočnú oblohu. Spoločne sme hľadali najznámejšie hviezdy a súhvezdia ako napríklad Polárku, Veľký voz, Malý voz, Orión, Pegas, Veľkú medvedicu. Vypočuli sme si pritom veľa zaujímavých príbehov ako vznikla naša galaxia – Mliečna dráha. Zaujala nás aj ukážka oblohy pozorovanej zo severného pólu, z rovníka a z južného pólu. Bolo nám vysvetlené striedanie dňa a noci, striedanie štyroch ročných období, vznik fáz Mesiaca a jeho rotácia. Návštevou planetária sme si upevnili vedomosti o tvare Zeme, planétach Slnečnej sústavy a Vesmíre.
Odchod z planetária sme ukončili nákupom suvenírov.
Za všetkých účastníkov Miroslav Sabolík, 5. A
Jedno krásne slnečné októbrové dopoludnie sme žiakom 4. ročníka spestrili vyučovanie exkurziou v Krajskej hvezdárni a planetáriu v Prešove. Prostredníctvom zaujímavého a naozaj veľmi poučného programu sa žiaci dozvedeli o tvare našej Zeme, o jej pohyboch, doplnili si poznatky o našej galaxii, posedeli si pod hviezdnou oblohou a spoznali súhvezdia nočnej oblohy. Svojou zvedavosťou a nekonečnými otázkami potrápili zamestnancov planetária. 14. október bude pre mnohých nezabudnuteľným zážitkom z vesmírneho dobrodružstva.
Vyučujúce 4. ročníka
V utorok 8. októbra sa v Starej Ľubovni uskutočnilo krajské kolo v cezpoľnom behu. V krásnom prostredí s výhľadom na zasnežené Vysoké Tatry a v slnečnom počasí bojovali dievčatá našej školy – víťazky okresného kola - o čo najlepší výsledok. Súťaž bola veľmi náročná, o čom svedčia aj fotky po dobehnutí do cieľa. V konkurencii 12 okresov Prešovského kraja skončili naše dievčatá na 8. mieste. Školu reprezentovali Barbara Drobňáková, Vanessa Vislocká a Aneta Kolcunová.
Blahoželáme!
Bohu zdar! Je to zvyčajná odpoveď na pozdrav v banskom priestore. Naši deviataci sa v piatok 4. októbra zúčastnili na exkurzii do opálových baní a tradične si pozreli aj solivarskú expozíciu. Pretože sme v Solivaroch každoročne, trošku bližšie priblížim návštevu v opálových baniach.
Viete o tom, že na Slovensku sa po dlhé storočia ťažil drahokam?
JE TO SLOVENSKÝ OPÁL!
Slovenské opálové bane sa nachádzajú medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica. Sú najstaršie a najrozsiahlejšie svojho druhu na celom svete. Fantastický zážitok mali žiaci z úžasného výkladu sprievodcov, ktorí žiakom priblížili históriu slovenských opálových baní, nazreli sme aj do každodenného života baníkov, ukázali nám, aké nástroje sa v tom čase používali na dolovanie opálu. Veľmi zaujímavý bol určite Permoník, strážca pokladov a nerastov v podzemí, ktorého mali žiaci hľadať . Dozvedeli sme sa, že sme nad našimi hlavami mali množstvá opálu (drahokam na dosah), bohužiaľ, už sa neťaží z ekonomických dôvodov.
Exkurzia splnila výchovno-vzdelávací cieľ, bola to výborná skúsenosť, odporúčam pozrieť .
Mgr. Janka Hucková
27. septembra sa v Košiciach uskutočnil 15. ročník divadelnej prehliadky pod názvom Divadelné Košice Jozefa Adamoviča. Medzi detskými amatérskymi súbormi nechýbali ani žiaci našej školy s divadelným predstavením Čítaj medzi lavicami. Porota ich výkon posunula do zlatého pásma.
Blahoželáme!
V dnešnej dobe strácajú tradičné remeslá svoj praktický význam. Ich historický a umelecký odkaz z hľadiska kultúrneho dedičstva je však neodmysliteľný. Aby sa remeslá nevytrácali a neupadali do zabudnutia, pripravili sme pre žiakov a hostí „remeselnícku tržnicu“, ktorá sa konala 1. októbra v areáli našej školy.
Začiatok podujatia patril našej školskej folklórnej skupine Lipka, ktorá pracuje pod vedením pani učiteliek Márie Jochmanovej a Marty Oslovičovej. Počas predpoludnia deťom rôzni remeselníci - drôtikári, šperkári, tkáči, čipkári, pernikári ... odovzdávali svoje skúsenosti a zručnosti. Deti veľmi zaujala napr. výroba mydla. Hostia zo Slovinska, Chorvátska a Česka, ktorí v tom čase boli na návšteve školy v rámci projektu Erasmus, spoznávali tradičnú slovenskú kultúru. Mali možnosť vidieť a vyskúšať si už málo používanú výrobu masla v maselnici a ochutnať pravú chuť slovenského masla. Zaujímavosťou bola aj priadka, ktorá im predviedla spracovanie ovčej vlny. Samozrejme, nechýbala ani výstava šarišských krojov a krojovaných bábik. Pre chlapcov bolo zážitkom vidieť prácu rezbára, prútikára, zvonkára a vyskúšať si rôzne typy píšťaliek od tých najmenších až po tú najväčšiu - fujaru. Celé podujatie svojím spevom spríjemnila dievčenská ľudová skupina „Beťarki“.
Poďakovanie patrí vedeniu školy a učiteľom za zrealizovanie tohto výnimočného dňa. Všetkým remeselníkom patrí veľká vďaka za ich nezištnú účasť a krásne spríjemnenie atmosféry jedného všedného školského dňa. Mestu Lipany ďakujeme za prenájom trhových stánkov.
Návštevníkom sa tento deň veľmi páčil a teší nás záujem mladých ľudí o staré i novodobé remeslá. Budeme sa snažiť nezabúdať na dedičstvo a kultúru našich predkov a každoročne si to aspoň takouto formou pripomínať.
Organizátori dňa
„Remeslo má zlaté dno“
30. septembra sa v Sabinove uskutočnilo okresné kolo v cezpoľnom behu. Do súťaže sa zapojilo 12 škôl z okresu. Našu školu reprezentovali: Vanessa Mária Vislocká, ktorá obsadila 3. miesto, Aneta Kolcunová 5. miesto a Barbara Drobňáková skončila na 7. mieste.
V súčte umiestnení získali naše žiačky prvenstvo a 8. októbra budú reprezentovať našu školu ako aj okres Sabinov na krajskom kole v Starej Ľubovni.
V kategórii žiaci nás reprezentovali: Šimon Petruš – 4. miesto, Oliver Andraščík –5. miesto a Peter Čarnogurský 11. miesto.
V súčte umiestnení obsadili naši chlapci krásne 2.miesto.
Mgr. Jaromír Daněk
12. septembra sa uskutočnilo školské kolo v cezpoľnom behu, na ktorom sa zúčastnilo 39 žiakov a žiačok našej školy. V kategórii žiakov vyhral Šimon Petruš z 9. B. Na 2. mieste skončil Peter Čarnogurský z 9. C a 3. miesto obsadil Oliver Andraščík z 9. E. V kategórii žiačok si prvenstvo vybojovala Vanessa Vislocká z 8. E pred Barbarou Drobňákovou z 8. C a na 3. mieste sa umiestnila Aneta Kolcunová zo 7. D.
Spomínaní žiaci budú našu školu reprezentovať 30. septembra na OK v Sabinove. Budeme držať palce, aby sa im podarilo čo najlepšie reprezentovať našu školu.
Mgr. Jaromír Daněk
4. až 7. júla sa v Budapešti konali v poradí už piate Majstrovstvá sveta v crossmintone, na ktorých sa zúčastnilo 520 hráčov z celého sveta. Slovensko reprezentovalo 24 crossmintonistov v hlavných, juniorských a seniorských kategóriách a domov si odniesli jedno zlato, dve striebra a dva bronzy.
Zlato si vybojoval Ján Ščavnický, žiak 7. A triedy, ktorý potvrdil svoju formu a v kategórii do 12 rokov nedal svojim súperom žiadnu šancu. Striebornú medailu získal Viliam Kopilec, žiak 8. B triedy, keď v semifinále odvrátil niekoľko mečbalov súpera a zaslúžene tak postúpil do finále. V ňom však, žiaľ, podľahol svetovej jednotke M. Krupičkovi z Česka.
Chlapcom blahoželáme a prajeme veľa športových úspechov.
Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. vyhlásila súťaž o NAJ slogan o vode a zlom plaste. Z vyše 80 nápadov najviac zaujal porotu slogan Ondreja Janiča, žiaka 6.E triedy. Vďaka nemu sme si celá trieda užili dvojdňový výlet s ubytovaním v 4-hviezdičkovom hoteli Metropol v Spišskej Novej Vsi. Navštívili sme aj čističku odpadových vôd v Kendiciach a v Spišskej Novej Vsi a Enviromentálne vodárenské vzdelávacie zariadenie v Michalovciach. Večer nám spríjemnil spevák Andy Ďurica a interaktívne divadelné predstavenie s Haligandou. Výlet sme ukončili nenáročnou turistickou vychádzkou na Hrebienok. Vrátili sme sa unavení, no šťastní a plní super zážitkov. Ondrej, ďakujeme a prajeme ešte veľa kreatívnych nápadov.
Žiaci zo 6. E a triedna učiteľka
Každým rokom stúpa počet žiakov, ktorí nevedia plávať. Preto má plavecký výcvik opodstatnenie v učebných plánoch telesnej výchovy na základných školách. Patrí k najobľúbenejším činnostiam pre žiakov. Aj v tomto školskom roku sa žiaci 5. a 6. ročníka zúčastnili v mesiaci jún na plaveckom výcviku v Drienici.
Mnohí piataci boli v bazéne po prvýkrát a trvalo im to trochu dlhšie, kým odbúrali strach z vody. Nakoniec sa to väčšine z nich podarilo. Posledný deň to dokázali tým, že preplávali viac, ako si mysleli, že dokážu. Šiestaci absolvovali zdokonaľovací výcvik. Zopakovali si, čo sa naučili pred rokom. Tí najšikovnejší trénovali viac spôsobov plávania. Veľa šiestakov už dokázalo preplávať 200 metrov.
Všetci žiaci dostali mokré vysvedčenia.
Mgr. Jaromír Daněk
Žiaci našej školy sa v tomto školskom roku mohli zapojiť do edukačného projektu Fenomény sveta, kde prebiehala aj súťaž Expedície s Bačom. Úlohou žiakov bolo pozrieť si videá z rôznych krajín sveta, ktoré nakrútil známy youtuber Bača. Z každej expedície bol pre žiakov zostavený kvíz, ktorý museli zvládnuť aspoň na 50%, aby mohli hrať o zaujímavé ceny. A šťastie sa usmialo na Vanesu Frankovú, žiačku 8. A triedy, ktorá vyhrala hlavnú cenu, a to 7-dňový zájazd do Nórska s Bačom. Ale čo by tam robila bez svojich spolužiakov? Túto cenu vyhrali spolu s ňou! V stredu 26. júna prišli autori projektu Fenomény sveta spolu s Bačom slávnostne odovzdať hlavnú výhru. Radosť 8. A bola neskutočná, aj keď zo začiatku len hľadeli v nemom úžase. Neverili, či je to skutočnosť, alebo iba sen. S Bačom sa mohli porozprávať o jeho zážitkoch na expedíciách aj o zájazde do Nórska. Veľmi sa tešíme a dúfame, že v budúcom školskom roku sa zapojí ešte viacej žiakov našej školy.
Ing. Mária Molnárová
Powered by aSc EduPage